Etkinlik

3DEXPERIENCE Forum Nedir?

Dassault Systémes’in ülkemizdeki 20 yıllık iş ortağı Cadem Digital, Dassault Systemes 3DEXPERIENCE Forum İstanbul’da yer aldı ve bulut çözümlerini anlattı

Türkiye’de Dassault Systémes’in en büyük iş ortaklarından Cadem Digital, 6 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Sürdürülebilir Bir İş” temalı Dassault Systémes 3DEXPERIENCE Forum’da yer aldı.

Ülkemiz ekonomisinin geleceği için dijital teknolojilerin büyük önem taşıdığının bilinciyle dijital dönüşüm alanında çalışmalar yapmak üzere 1998 yılında kurulan Cadem Digital, başta otomotiv, havacılık ve savunma sanayi olmak üzere ülkemizin pek çok sektörüne yenilikçi teknolojiler getirerek kurumların geleceklerini yaratma sürecinde çözüm ortağı olarak yer alıyor.

Endüstri Rönesansı kapsamında 6 Kasım 2019 tarihinde “Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Sürdürülebilir Bir İş” temasıyla Dassault Systémes tarafından gerçekleştirilen ülkemizdeki en önemli teknoloji etkinliklerinden biri olan Dassault Systémes 3DEXPERIENCE Forum İstanbul’da Cadem Digital de, müşterilerinin bulut çözümleri uygulamalarında yaşadığı deneyimler doğrultusunda bilgi birikimi ve deneyimlerini aktardı.

Uzun yıllardır Dassault Systémes’in Türkiye’deki en büyük çözüm ortağı olan Cadem Digital, aynı zamanda Dassault Systémes’in 3DEXPERIENCE platformu ile uçtan uca ürün geliştirme süreç yönetimi, dijital ikiz oluşturma, sanal fabrika simülasyonu, dijital veri yönetimi, tasarım ve mühendislik simülasyonu ile endüstrilerdeki dijital dönüşüme çözüm ortağı olarak katkı sağlıyor.

Nedret Kademli: “Bulut çözümleri ile dijital dönüşüm başka bir boyuta taşınıyor”

Cadem Digital PLM Genel Müdürü Nedret Kademli, “Kurumumuz uzun yıllardır Dassault Systémes ailesinin bir parçası. Bir süredir endüstriyel süreçlerde değişim önemli değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Dassault Systémes ailesinin bir parçası olarak hem teknolojik gelişmeleri hem de bunların müşterilerimiz tarafındaki yansımalarını en yakından görenlerdeniz. Hiç kuşkusuz, geldiğimiz noktada özellikle yazılım altyapısı artık en önemli değer olarak karşımıza çıkıyor. Dijital süreçleri bir sonraki boyuta taşıyan bulut çözümleri sayesinde artık sunucu yatırımı, sunucu bakımı ve onarımı ile IT personeli ihtiyacı gibi maliyetlerin çok ciddi bir şekilde düşürüldüğü ortada. Ayrıca sunucu güncellemesi gerektirmeden esnek lisanslama sistemi gibi özelliklerle toplam sahip olma maliyetlerine de önemli katkı sağladığı açık. Kullanıma başlama süresi çok kısa olan ve en yeni teknolojilerden yararlanılmasına imkân veren Dassault Systémes’in 3DEXPERIENCE Cloud platformu müşterilerimiz için mükemmel bir altyapı. Böylece hem her zaman güncel kalacaklar hem de 7 gün 24 saat destek alınabilecekler” dedi.

Müşterilerine 3DEXPERIENCE platformu hizmetini sunan Cadem Digital’in çözümlerini tercih eden yüzde yüz elektrikli araç TRAGGER markası da forumda yer aldı. “Bulut Üzerinde İşbirlikçi Tasarım: Yeni Nesil Elektrikli Hizmet Araçları: TRAGGER” panelinde, 20 yıllık birikimin bir sonucu olarak doğan TRAGGER Yeni Nesil Hizmet Araçları Ürün Ailesi ile ilgili süreçler aktarıldı.

TRAGGER’in de tercih ettiği 3DEXPERIENCE bulut çözümleriyle sunucu yatırımı, sunucu bakımı ve onarımı ile IT personeli ihtiyacı gibi maliyetler önemli oranda düşürülüyor. Platform, sunucu güncellemesi gerektirmeden esnek lisanslama sistemi gibi özellikleriyle toplam sahip olma maliyetlerine de önemli katkı sağlıyor. Kullanıma başlama süresi çok kısa olan ve en yeni teknolojilerden yararlanılmasına imkân veren Dassault Systémes’in 3DEXPERIENCE Cloud platformda hem her zaman güncel kalınıyor hem de 7 gün 24 saat destek alınabiliyor.

Forum’da Cadem Digital’in, 3DEXPRIENCE Cloud hizmetini kullanan çözüm ortaklarından Yeşilova Holding de platformun kurumlarına olan faydalarını paylaştı. Yeşilova Holding AR-GE Yeni Ürün Geliştirme Sorumlusu Onur Sınak müşteri deneyimini anlatan sunumunda, 3DEXPERIENCE Platformu ile sağladıkları avantajları ve sistemin işleyişi ile ilgili deneyimlerini katılımcılara aktardı. Sınak, “2015 yılında kurulan Ar-Ge merkezimizde bugün 23 araştırmacı ile Ürün Geliştirme ve Doğrulama, Prototip Üretim, Co-Design Mühendislik ve Tasarım, Proses Optimizasyonu, Test ve Analiz, Bilimsel Yayın ve Fikri Haklar, Ürün Geliştirme ve Doğrulama ve daha pek çok alanda hizmet veriyoruz. Binek, Hafif ve Ağır Ticari Araçlar, Elektrikli ve Hibrid Araçlar, Raylı Sistemler gibi alanlarda yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetlerinde Dijital Dönüşüm, Ürün Geliştirme, Proses Geliştirme, Yeni Nesil Hafif Malzemeler ve Birleştirme Teknolojileri konularına odaklanıyoruz” dedi. Dassault Systémes 3DEXPERIENCE platformunun, PLM süreçlerinde vazgeçilemez bir unsur olduğunu belirten Sınak sözlerine şunları ekledi: “PLM, bir ürünün fikir olarak ortaya çıkmasından itibaren planlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, pazara sunulması, satış sonrası destek hizmetlerinin yönetilmesi gibi, ürünün tüm ömrü boyunca geçtiği her aşamanın yönetilmesini sağlayan bir iş ve bilgi stratejisi aslında. Dassault Systémes’in platformu bizlere daha güçlü ve kontrollü CAD veri ve doküman yönetimi imkânı sunmasının yanı sıra tüm iş süreçlerimizin yönetilmesiyle verimliliğimizi de arttırıyoruz. Doğru zamanda doğru ürünü veya hizmeti sunmanın hayati önem taşıdığı günümüzde elbette maliyetleri azaltmak ve marka kimliğini iyileştirmek de önemli. Platform sayesinde artık sadece kurumsal sermayemizi tek bir ortamdan yönetmenin dışında fikri ve sınai haklarımızı korumak, inovasyon payımızı arttırmak, ürünlerimizin pazara çıkış ve teslimat süreçlerini kısaltmak da dikkate almamız gereken başlıklar arasında. Tüm süreçlerimizde maksimum oranda faydalandığımız Dassault Systémes 3DEXPERIENCE platformu ile gelecekte ürün yaşam döngüleri ve Ar-Ge alt ekiplerinin dokümanlarının yanı sıra şablonlar, prosedür ve talimatlar, antetler, ürün katalogları, standartlar ve spesifikasyonlar gibi verilerin de bu platformda saklanmasını sağlamayı hedefliyoruz.”

3DExperience Forum - 2019