CATIA 3D Çizim Örnekleri

Bilgisayar destekli bir yazılım olan CATIA, 3 boyutlu çalışma yapmanızı sağlayan bir tasarım platformudur. Profesyonellerin kullandığı CAD/CAM tabanlı bir yazılım olarak karşımıza çıkar. Birçok farklı sektörde simülasyon ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Neredeyse otomotivden uçak üretime kadar birçok alanda kullanılmaya devam eden bir yazılım sistemi olarak bilinir. Biz de size bu yazımızda CATIA 3D çizim örnekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Çizim ve simülasyon, günümüzde birçok sektörün ihtiyacını karşılar. Teknolojik ortamlarda yapıldığından dolayı ortaya çıkabilecek hata payı düşer. Bir hata olsa bile dijital ortamda önüne geçilmesi oldukça kolaydır. İmalat sürecinden önce eksiksiz bir CATIA 3 boyutlu çizim ortaya çıkarılır ve değerlendirmelere göre imalat başlar.

İçeriğimizi okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Genel olarak görsel öğelerin bulunduğu içeriğimizde CATIA 3D çizim örnekleri görebilirsiniz. Bu örnekler doğrultusunda neyin ne olduğunu daha iyi anlamanız mümkündür. Şimdi hazırsanız “CATIA nedir?” sorusunun cevabını vererek içeriğimize başlayalım.

CATIA Nedir ve Nasıl Kullanılır?

CATIA 3D çizim örnekleri öncesinde CATIA’nın ne olduğuyla ilgili sizi bilgilendirmek istedik. Bunun için öncelikle tarihine bakmak gerekiyor. CATIA, bir zamanlar CADAM yazılımcısı olan Avions Marcel Dassault tarafından geliştirilen bir yazılımdır. Bir uçak üretici olan Avions Marcel Dassault, yazılımı 1977 yılında ortaya çıkarmıştır. 1984 senesinde Boing, ana üç boyutlu tasarım olarak CATIA yazılımını seçti. Bu durum, onu en büyük müşterisi yaptı.

İlerleyen zaman içinde CATIA yazılımı sürekli gelişmeye devam etti. Üç boyutlu tasarımlarla birçok sektörün imalat ihtiyacını karşılıyor.

Kısa bir tarihe baktıktan sonra CATIA’nın genel olarak ne olduğuna değinelim. CATIA, tanım olarak birçok sektör için önemli olan çözümler paketidir. Dünyada hemen hemen –otomotiv başta olmak üzere- bilgisayar destekli şekilde tasarımda ve imalatta kullanılır. Üretilecek ürünlerin dijital ortamda tasarlanmasını sağlayan bir yazılımdır.

Ürün, tasarımcı tarafından CATIA programı tarafından tasarlanır. Tasarlandıktan sonra ergonomi uzmanı, ürünün durumunu inceler. Bir sonraki aşamada mühendisler devreye girer. Tasarlanan ürünün hesaplamalarını, kalıplanmasını ve son şeklinin oluşturulmasını sağlarlar. Son aşamada parçanın ne şekilde imal edileceği planlanır. Böylece tasarım imal edilir. Kısacası CATIA yazılımı, belirli bir sektörde kullanılacak ürünün tasarımının, analizinin ve imalatının yapılmasını kolaylaştıran bir programdır.

CATIA’nın genel anlamda sağladığı avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • – Projenin bütün sürecinde mühendislere büyük bir destek sağlar.
  • – İyi bir kullanıcı deneyimine sahiptir. 
  • – Geliştirilmiş veri yöntemine sahiptir.
  • – Tek PLM üzerinden RFLP görüşü ve izlenebilirlik sağlayan bir yazılımdır.
  • – Ürün özelliklerinin aktif hale getirilmesini garanti eder.
  • – Dosyaya bağlı olarak versiyon 5 ve versiyon 6 arasında veri aktarımı sağlar.

Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra CATIA, Windows XP 32/64 bit, Windows Vista 64 bit, Windows 7 64 bit ve UNIX gibi işletim sistemlerinde çalışan bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. İmalat sürecini hızlandıran bu platformun maddi açıdan da size destek sağlayacağı biliniyor. Hem hızlı hem güvenilir hem uygun bütçeden dolayı şu an dünya genelinde oldukça sık tercih edilir.

CATIA ile Yapabileceğiniz 3 Boyutlu Çizim Örnekleri

İçeriğimizin devamında size birkaç tane CATIA 3D çizim örnekleri vereceğiz. Bu örnekler, program ile neler yapabileceğinizi daha net bir şekilde görmenizi sağlar. İmalat sürecinde size oldukça fayda sağlayacak bu yazılımla daha verimli şekilde işlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. İşlerin hızlanması, mali açıdan sizin için büyük bir kara neden olabilir. Aynı zamanda profesyonelliğiniz sayesinde müşterilerinizin gözünde iyi bir prestij kazanma şansınız vardır. Aşağıdaki fotoğraflarda CATIA 3D çizim örnekleri görebilirsiniz.

Parça Çizimi

Uçak, otomobil, bilgisayar ve daha pek çok alet için çeşitli parçalar gerekir. Bu parçalar, çeşitli teknolojik aşamalarla üretilir. İlk adımı ise parçanın tasarımını yapmaktır. Tam olarak CATIA yazılımının birinci görevi budur. Parçanın tasarlanmasının yanında iyi bir analiz yapılmasını sağlar. 3 boyutlu olduğundan dolayı hemen hemen her türlü analizin yapılmasına olanak tanır.

Analizden önce yapılan işlem, ürünün hangi malzemeden üretildiğidir. Böylece o malzemeye uygun olarak bir değer modele atanır. Başta statik ve dinamikler olmak üzere modelin üzerinde birçok farklı analiz yapılır. Özellikle inşaat sektöründe statik ve dinamik analizler, CATIA yazılımı sayesinde kolay ve rahat bir şekilde gerçekleşir.

CATIA 3D çizim örnekleri içinde parça çizimi için makine mühendislerinin yapılması gereken analizlerde de CATIA büyük kolaylık sağlar. Çizilen modelin zamanla yüklere nasıl tepki vereceği ortaya çıkar. Analizler doğrultusunda yüksek gerilim olanlar kuvvetlendirilir. Düşük gerilim olanların ise hacmi azaltılır. Bu sayede optimum şekilde mühendislik tasarımları elde edilir ve üretim aşamasında bu tasarımlar kritik öneme sahiptir.

CATIA programı, kısacası parça tasarımlarının en iyi şekilde ortaya çıkmasını sağlayan bir yazılımdır. Sadece tasarımda değil üretim açısından öneme sahiptir. Yapılan analizler imalatın gerçekleştirilmesi konusunda daha doğru sonuçların ortaya çıkmasına olanak tanır.

Şimdi isterseniz, hep birlikte CATIA 3D çizim örnekleri nelermiş bir bakalım. Bu çizimleri inceleyerek nasıl profesyonelce çizimlerin oluşturulduğunu görebilirsiniz. 

CATIA 3D Çizim Örnekleri
CATIA 3D Çizim Örnekleri
CATIA 3D Çizim Örnekleri

Önceki yazımıza https://cademdigital.com.tr/catia-modulleri-nelerdir/ linkinden ulaşabilirsiniz.