İnova koltuk Sistemleri Eylül 2007 yılında Bursa’da yaklaşık 10 kişilik bir ekiple kuruldu. Daha sonra yıllar içerisinde bir çok başarılı projelere imza atmış. Bu projeler kapsamında TEMSA, MERCEDES gibi büyük araç üreticilerinin koltukları yapılmış.

– Firmanızı tanıtmanızı rica ediyoruz.

İnova Koltuk Sistemleri Eylül 2007 yılında Bursa’da yaklaşık 10 kişilik bir ekiple kuruldu. Daha sonra yıllar içerisinde bir çok başarılı projelere imza atmış. Bu projeler kapsamında TEMSA, MERCEDES gibi büyük araç üreticilerinin koltukları yapılmış. Bundan iki sene de önce ben ekibe dahil oldum. Şirketimiz şu anda iki ortaklı bir firmadır Yönetim Kurulu Başkanımız Zülker Bey ve Genel Müdürümüz Ayhan Bey görevi yürütüyorlar ve ekip olarak ülkede trend yaratan ürünler üretip yeni tasarımlar yapıyoruz. Onun dışında Şubat 2017’de bakanlık destekli tasarım merkezi haline geldik. Ekibimizi büyüttük ve bunun yansıması olarak ta yeni ürünler meydana çıktı. Şu anda 4 farklı lokasyonda faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Firma ana merkez, ön üretim ve test merkezi ve bir de karoser bölümünden oluşmaktadır.

– PLM yazılımına neden gerek duydunuz?
– Çözüm aradığınız temel zorluklar neydi?

Burada karşılaştığımız en büyük zorluk datalar ve resimlere kolay ulaşamamaktı şöyle ki datalar server üzerinde klasörler içerisinde kimisi koduyla kimisi ismiyle kaydedilmişti . Dolayısıyla dosyaların ve dataların güncelliğinden emin olamıyorduk, güncel olsa bile hangi datayı kullanmamız gerektiğini bilemiyorduk ve böylece bir sürü soru işareti oluşmaya başladı. Burada yönetim olarak önemli bir karar aldık. Dolayısıyla bir PLM çözümü kullanmaya başladık.

– PLM ürünü ve PLM partneri seçim sürecinizi anlatır mısınız? Yazılım ve partner seçiminde dikkate aldığınız faktörler nelerdi?

Çözüm ortağı olarak direkt Cadem Digital ile irtibata geçtim. Bu konuda bizim için önemli olan ulaşılabilir olmasıydı, her zaman destek alabileceğimiz ve alanında tecrübesi olan bir firma olmasıydı. Çünkü hiç böyle bir sistemi olmayan bir firmada baştan yeni bir sistem kurmaya çalışıyorduk. Dolayısıyla işin ehli bir firmayla çalışmak her zaman için avantajlı olacağını düşündük ve otomatikman Cadem Digital’e yöneldik.

– PLM kurulum sürecini nasıl yönettiniz?

PLM sisteminin kurulumuyla ilgili olan projede bize yöneticilik yapacak olan arkadaş bununla ilgili bize bir proje planı sundu ve bu proje planında adım adım nelerin yapılması gerektiğini bizlere açıklandı. Bunların içerisinde eğitimler de vardı. Firmada ki arkadaşlar için eğitimler düzenlendi ve kullanımla alakalı bir test senaryosu oluşturuldu. Bu test senaryosunda herhangi bir sorun görülmedikten sonra normal kullanıma geçtik.

– Kullanılan programlar/ çözümler nelerdir?
PLM? 3DEXPERIENCE Platformu? CATIA V5?

Şu an kendi bünyemizde Catia V5, R24 kullanıyoruz onunla beraber Enovia devreye aldık.

– Zaman/veri yönetiminde sağladığınız kolaylık nedir?

Enovia’ya geçtikten sonra daha önce biz data aramak için ve doğru datayı bulmak için çok fazla vakit harcıyorduk ve bulduğumuz datanın doğru olup olmadığından da emin değildik. Şimdi ise dataların hepsi Catia içerisinde tekrardan çizildi ve doğru ürün ağacıyla oluşturuldu ve bunların hepsi bu şekilde Enovia’da bu şekilde serbest bırakıldı. Dolayısıyla şimdi datayı koduyla aradığımız zaman en doğru haline ortak bir bölgeden ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla farklı yerlerden arama ihtiyacı olmuyor.

– Sektöre, kamuoyuna vereceğiniz önerileriniz nedir?

İndexlerinin takibi olsun, dataların doğruluğu, aynı zamanda dataların güvenilirliği de işin içine giriyor. Çünkü siz hem datalarınızı eğer serverda saklarsanız güvenirliği olmuyor ama bunu Enovia gibi bir sistemde korumaya çalıştığımız zaman kesinlikle dışarıdan müdahale olmuyor. Eğer şirketinizde ortalama 200 veya 300 den fazla parçayı yönetiyorsanız ve bu parçaların resimleri ve dataları varsa kesinlikle PLM gibi bir sistemin kullanılması gerekiyor.