PLM Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

PLM seçimi, üretim yapan şirketler için oldukça önemli bir konu. Dünya üzerinde başarılı PLM yazılımlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ancak yine de seçim yapmak bazen zor olabiliyor. İçeriğimizde PLM seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Öncelikle içeriğimize “PLM nedir?” sorusuna cevap vererek başlayalım.

PLM, küreselleşmiş tedarik zincirleri çerçevesinde ürün veya hizmet yaşam döngüsünün tüm bilgileri, süreçleri yöneten bir çözümdür. Öğelerin, parçaların ürünlerin ve daha pek çok unsurun kaliteli bir şekilde yönetilmesini sağlar. Günümüzün değişen dünyasında PLM yazılımları, artık üretim yapan şirketlerin en büyük ihtiyacı hâlindei. 

Modern PLM yazılımları, bütünsel ürün geliştirme ve tedarik zinciri sağlıyor. Bu durum, iş dönüşümünün hızla temel yapı taşı hâline geliyor. Doğru PLM seçimi ile siz de iş süreçlerinizi tek bir platformda yönetebilirsiniz. Tasarımdan üretime kadar geçen süreçte entegre bir biçimde işinizi daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Çok daha verimli bir süreç için yazılımlar arasında en iyi seçimi yapmanız gerekir. 

PLM Programının Sunduğu Eğitimler

Kuruluşunuz için yaptığınız PLM seçiminde yeni platform ve teknolojilerden verim alabilmek açısından eğitimin önemini ne kadar vurgulasak azdır. Bunu anlayan bir iş ortağıyla çalışmanız, size büyük ölçüde fayda sağlar. PLM’nin sunduğu eğitimler, en iyi sonuçları görme sürecinizi çok daha hızlı bir hâle getirir.

Şirketinizde çalışan ekip arkadaşlarınız için mutlaka online eğitim veren PLM’leri seçin. Bu konuda detaylı bir araştırma yapmanızı ayrıca öneriyoruz. Sertifikalı eğitimlerle çok daha iyi sonuçlar alabileceğinizi de unutmayın. 

Satış Sonrası Destekleri

PLM seçimi öncesinde sormanız gereken bir soru var: “Satış sonrası nasıl bir deneyim sunar?” Bu sistemin yönetilmesi kadar ilerleyen süreç için de çok önemlidir. Gelecek yıllarda yazılım güncellemesi geldiğinde size yardımcı olur. Süreç değişiklikleri ile daha etkili bir PLM’niz olur. Ayrıca sistemin çok daha iyi bir şekilde uygulanması açısından satış sonrası destek kritik öneme sahip.

Geçmişte bir satış görevlisinin vadettiklerinii gerçekleştiremediği durumlarla sıkça karşılaşıyorduk. PLM ile bu durum artık neredeyse son buldu. En iyi PLM şirketleriyle teknolojiyi kullanma deneyiminiz olumlu yönde etkilenir. Aynı zamanda daha uygun maliyetlerle süreci yönetme şansınız vardır. Uzmanlardan oluşan bir ekipten destek alarak siz de işlerinizin yolunda gitmesine olanak tanıyabilirsiniz.

Sektör İncelemesi

Proje yönetimi için PLM danışmanlığının seçilmesinde en önemli konunun sektör incelemesi olduğunu söyleyebiliriz. Neden mi? Çünkü sektörünüzü bilen ve anlayan biriyle çalışmanız size büyük avantaj sağlar. Teknik uzmanlığa ihtiyacınız olduğu bir gerçek. Ancak bunun tek başına yeterli olmadığını PLM seçimi için söylememiz gerekiyor. 

Sektörünüzde neler olduğunu, nasıl satış yapıldığını, zorlukları ve daha birçok konunun anlaşılması, iyi bir süreç açısından önemlidir. Sadece bu sayede sizin sektörünüze özel olarak bir çözüm oluşturulabilir. Nerede çalışıyorsanız ve nasıl satış yapıyorsanız yapın, sizin sisteminizi bilen ve anlayan PLM’den yana seçiminizi yapın. Böylece ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü bulma şansınızın artacağını söyleyebiliriz.

Bazı şirketler, birkaç farklı sektör için çalışır. Dilerseniz, çeşitli sektörleri destekleyen bir PLM ile çalışmanız mümkündür. Bu şirket, tüm dünyada faaliyetlerini sürdürebilir. Emin olun, farklı sektörlerde çalışan bir PLM’nin sizin şirketiniz için getirisi oldukça fazla. Kapsamlı ve deneyim sahibi bir PLM için araştırma yapın ve seçiminizi size en çok yarar sağlayacak şirketten yana yapın.

CAD & CAM Programları

Seçilen CAD & CAM programının PLM ile entegre içinde çalışması gerekiyor. Çünkü bu durum, verilerin tek bir merkezde güncel olarak tutulmasını sağlıyor. Çalışacağınız şirketin CAD ve CAM programları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bazen şirketlerde CAD ve CAM ile PLM entegrasyonunda farklı firmaların kullanılması büyük sorunlar çıkarabilir. 

Entegrasyon için ekstra yazılımlar almak maliyet açısından size olumsuz bir şekilde yansır. Yine, sorunsuz entegrasyonun sağlanması için PLM ve CAD/CAM taraflarında çok iyi optimizasyon sağlanmalıdır. Optimizasyonda yaşanabilecek sorunlar, PLM sürecine ciddi hasar verebilir. Farklı CAD, CAM ve PLM firmaları kullanılsa bile sorunsuz bir entegrasyonun çok daha iyi çözümler sunacağını bilmelisiniz.

Kullanıcı Arayüzü

Üreticiler için kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan sistemler, PLM seçimi için dikkat etmeniz gereken bir kriterdir. Pürüzsüz ve sezgisel bir arayüz, iş birliğini basitleştirir. Aynı zamanda üretim süreçleri için de netlik sağlar. Yani, seçiminizi yaparken kolay şekilde kullanabileceğiniz bir PLM’yi seçmeye öncelik vermelisiniz. Bu, iş sürecinizin daha hızlı ve etkili biçimde ilerlemesini sağlar.

CMII İncelemesi

PLM seçimi öncesi dikkat etmeniz gereken CMII, konfigürasyon yönetimi anlamına geliyor. Tüm faaliyetleri bir çatı altında birleştiren bir yapıya sahiptir. CM tanımını, güvenlik, kalite, gizlilik gibi pek çok kavramda tüm bilgileri kapsayacak şekilde geliştirmiştir. Dünya üzerinde konfigürasyon yönetiminden beklenenler değiştiğinden dolayı CMII, çok fazla tercih ediliyor.

CMII, değişimlere uyumlu bir sistemdir ve size üretim sürecinde birçok fayda sağlar. Bu nedenle PLM seçimi yapmadan önce CMII’dan onay alması gerektiğini göz önüne alın. CMII şartlarını sağlayan bir PLM’nin işinize yarayacağını unutmayın. PLM’nin CMII ile uyumlu olması, iş sürecinin ve kabiliyetinin verimini arttırır.

ERP Entegrasyonu

PLM yazılımının şirketnizin kullanmış olduğu ERP yazılımıyla entegre bir şekilde çalışması gerekir. Bu noktada sorunsuz bir şekilde ERP ile çalışan sistemleri incelemelisiniz. Verimli bir üretim süreci için ERP ile uyumlu PLM’yi seçmek size birçok açıdan fayda sağlar.

Sunucu Altyapısı İncelemesi

PLM yazılımını seçmeden önce sunucu  altyapısının da önemli olduğunu söylememiz gerekiyor. Sistem kurulmadan önce mutlaka nasıl bir altyapısı olduğuyla alakalı bilgi almalısınız. Çünkü yedekleme gibi sistemlere ihtiyaç duyduğunuz zaman maliyet biraz daha artar. Çok fazla harcama yapmamak açısından PLM seçimi öncesinde mutlaka şirketle sistemin arayüzü ve altyapısı hakkında bilgi alın.

Firmanın Sunduğu Destekler

Firmanın sağladığı destekler, PLM seçimi öncesinde üzerinde durmanız gereken bir diğer konudur. Sorunsuz bir şekilde çalışan PLM yazılımınız olabilir. Ancak bazı zamanlarda sorun yaşama ihtimaliniz vardır. İşte böyle durumlarda firmanın size destek vermesi, yardımcı olması gerekiyor. Siz destek istediğinizde buna yanıt vermeyen bir şirketle çok başarılı sonuçlar alamayabilirsiniz. 

İlerleyen dönemde işlerinizin daha karmaşık hâle geldiği zamanda firmanın destek vermesi gerekir. Bu durum, kurumsal iş birliğini kolaylaştırır. PLM çözümünde şirketin ihtiyaçlarınıza göre yanınızda olması büyük önem arz eder. Özelleştirmeler, kullanım kolaylığı ve diğer tüm yetenekler ile PLM’den dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Firmanın destekleri sayesinde ürünlerin tasarımından üretimine kadar süreç hızlanacak ve pazara girme süreniz kısalır.

Özetlememiz gerekirse, PLM seçimi öncesinde göz önüne almanız gereken pek çok konu var. Bunlar, daha sağlıklı bir biçimde iş sürecinizi ilerletmeniz açısından oldukça önemli. İhtiyaçlarınızı karşılayacak doğru bir PLM yazılımıyla siz de hedeflerinizi daha hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kısıtlı maddi harcama ve daha kaliteli üretimlerle sektörünüzün öncü ismi olmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. 

Önceki yazımıza https://cademdigital.com.tr/dijital-uretim-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.