CATIA Lightweight Engineering

Hafif Tasarıma giden yolda hem kuruluşlar hem de genel olarak sektör, daha hızlı ve daha düşük maliyetle heyecan verici yeni ürünler ortaya çıkarma olanağı buluyor. Bu, tasarım ve mühendisliğin geleceğini de değiştiriyor. Ayrıca kuruluşların karbon emisyonlarını azaltması için artan baskı, çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için geleneksel malzemelerin alternatiflerine olan talebi tetikliyor.

Mühendislerin de bu yeni talepleri karşılamak için ağırlığı, maliyeti ve malzeme kullanımını azaltan ve mukavemet, kararlılık ve güvenliği koruyan veya artıran ürünler tasarlamaları gerekiyor.

3DEXPERIENCE platformu, gelişmiş hafif ürünlerin oluşturulması ve yönetimi için kapsamlı uygulamalar portföyünden yararlanarak üretkenliği artırmanıza sağlayan entegre bir ortam sunmaktadır. Lightweight Engineering, ürün geometrisi ve işlevi üzerinde gerçekleştirilir.

Bilişsel Artırılmış Tasarım

Bilişsel Artırılmış Tasarım, "İşlev Odaklı Üretken Tasarım" olarak da adlandırılan bir ağırlık optimizasyonu çözümüdür. Hafif şekilleri keşfetmeye ve oluşturmaya imkân sağlayan, devrim niteliğinde bir yaklaşımdır. Bu tasarım yaklaşımı, geometrik bağlam, hedeflenen performans ve kısıtlamalar gibi işlevsel özelliklerin yakalanmasıyla başlar. Kavram şekilleri, yapısal olarak kolayca doğrulanabilen kesin bir geometrik temsil elde etmek için otomatik olarak oluşturulur. Bir temel tasarım çalışmasındaki en iyi kavramı seçmek için farklı alternatifleri ve bunların ortaya çıkan performans göstergelerini karşılaştırmayı kolaylaştırır.

Simülasyon Odaklı

Simülasyon Odaklı Tasarım, simülasyon sayesinde yapıları optimize etmek, optimal şekli bulmak ve daha hafif ürünler üretmek için simülasyonun kullanıldığı, çığır açan başka bir kavramdır. Bu çözüm, tasarım ve simülasyonu kavramsal aşamanın başında birleştirir ve örtük olarak parametrik yüzey modellerinin verimli bir şekilde oluşturulmasına ve değiştirilmesine olanak tanır. CAE testlerinin ve simülasyonun yukarı yönlü aktarılması ve geometri oluşturma sırasında yapılması sayesinde ürün geliştirme sürecini hızlandırır.

Tersine Mühendislik

Tersine Mühendislik dijital ve fiziksel dünyalar arasındaki geçişlerle ilgilenir. En iyi örnek, bir CAD modeli olmayan iyi durumdaki mevcut eski ürünleri ve varlıkları dijitalleştirmektir. Fiziksel bir tarama, modelin doğru ölçekte yeniden yapılandırılmasını sağlar. Katmanlı üretimle güçlendirilen parçalar optimize edilebilir, yeniden işlenebilir ve daha hafif hale getirilebilir. Lightweight Engineering için bir başka teknik, daha düşük yoğunlukla değiştirmek ve doğru malzeme özelliğini doğru parçayla ilişkilendirmektir.

Kompozit Malzemeler

Kompozit malzemeler için CATIA Lightweight Engineering, yüksek kaliteli kompozit parçaların üretim sürecine kadar tüm mühendislik süreçlerini kapsayan bir çözüm sunar. Kavram aşamasında bile ürünün üretilebilmesi için gerekenleri göz önünde bulundurarak hem ön tasarım hem de ayrıntılı tasarım aşamalarını kapsayacak araçlar sunmaktadır. Tasarım sürecinin tüm aşamalarında, hedeflenen üretim süreci ile ilgili olarak üretilebilir bir kompozit parçanın serbest bırakılmasını sağlayarak elle yatırma veya fiber yerleştirme için fiber simülasyon ile parçaların üretilebilirliği kolayca değerlendirilir.

Hidro Şekillendirme

Sac metal üretim sürecinde Hidro Şekillendirme teknolojisi, alüminyum ve çelik gibi esnek metallerden hafif, yapısal olarak sert ve güçlü parçalar yapmak için uygun maliyetli bir metal şekillendirme işlemidir. Bu teknik, kaynakla birleştirilmiş birkaç parçayı tek bir parçaya dönüştürür.

Hidro şekillendirilmiş parçalar genellikle daha yüksek bir sertlik-ağırlık oranı ile ve daha düşük birim maliyetle yapılır. CATIA Lightweight Engineering, eş zamanlı mühendislikte sac metal temsillerini tasarlamayı mümkün kılan, ilişkisel özellik tabanlı modelleme sağlar.

Baskı Kalıbıdır

Bir başka sac metal üretim süreci de Baskı Kalıbı’dır. Özel sağlam uygulamalar, kavramsal baskı süreci tanımı boyunca kalıp tasarımcısına şekillendirilebilirlik analizinde ve geometrik analizle doğrulanmış operasyon planlamasında yardımcı olur. Sonuç olarak, bu yüksek kaliteli yüzeyler doğrudan kalıp ve pres üretim süreci için kullanılır.

Sonuç olarak, CATIA Lightweight Engineering, daha hafif ürünler yapacak yeni tür kavramlar ve teknikler yaratmanıza ve değerlendirmenize yardımcı olmak için en rekabetçi ürünleri önerir.

Herhangi bir sektördeki herhangi bir tasarımcı, projelerini aşağıdaki benzersiz çözümlerle geliştirmeye başlayabilir.

Infografik

Üretken Tasarım için Katmanlı Üretim

E-Book

Lightweight Engineering Yararları